E-BÜLTEN

‘’Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığıyla Mücadelede Muhtarın Rolü’’ Sempozyumu Trabzon ilinde yapıldı.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonun 35. İstişare toplantısı çerçevesinde yapılan sempozyuma Trabzon Valisi  Yücel Yavuz, Trabzon Milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Mithat Kutanoğlu Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Emniyet Müdürü Orhan Çevik, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz, Bölge ve il federasyon başkanları, dernek başkanları ve Trabzon ilinden muhtarlar katıldı.

Sempozyumda açılış konuşmasını yapan Trabzon Muhtarlar Federasyonu Başkanı Bekir Aktürk, “Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu ve Trabzon Muhtarlar Federasyonu işbirliği ile gerçekleştirdiğimiz bu sempozyumun yararlı olmasını diliyorum. Bu hastalığı bertaraf etmek için herkesin elini taşın altına koyacağına inanıyoruz. Türkiye’nin dört bir tarafından Trabzon’a gelerek bu sempozyuma katılan tüm muhtarlarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu başkanı Hüseyin Akdeniz sempozyumda yaptığı konuşmada, “Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu daha öncede 29 Kasım 2014’de Adıyaman ilinde ‘’Çocukluğum, Gençliğim ve Geleceğim’’ konulu Konferans ile yine 20 Şubat 2015’de Erzincan ilinde ‘’Madde kullanımıyla Mücadele ve Farkındalığın Artırılması’’ sempozyumu ile uyuşturucu ve madde bağımlılığı ile mücadelede, iki toplantı düzenlemişti. Bugün Trabzon ilinde üçüncüsünü gerçekleştireceğimiz bu toplantının ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Dünya da hızla yayılma eğilimi gösteren uyuşturucu kullanımı, ülkemizi de etkiliyor. Ülkemiz bir taraftan terör örgütleriyle amansız mücadele verirken, diğer taraftan ise İçişleri Bakanlığımız bünyesinde güvenlik güçlerimizin uyuşturucu belası ile de kararlılıkla mücadeleye devam ettiğini görüyoruz. Güvenlik güçlerimiz geçen yıla göre bu yıl operasyonlarda % 66’lık bir artış gerçekleştirmiştir. Güvenlik güçlerimizin sadece 1-15 Ocak 2018 tarihleri arasında gerçekleştirdiği 6 bin 18 operasyonda 8 bin 99 şüpheli hakkında işlem yapılması bu kararlılık göstergesinin bir sonucudur. Birazdan bu konularla alakalı ilgili birim amirlerimiz muhtarlarımızı eminim ki daha detaylı bilgilendireceklerdir. Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu ve biz; Türkiye’nin muhtarları, ülkemizdeki uyuşturucu ve madde bağımlılığı ile ‘‘Türkiye Uyuma, Uyuşturucuya Karşı Çık’’ projesiyle ülke çapında uyuşturucuya karşı dev bir kampanya başlatma kararı aldığımızı Trabzon ilinden tüm Türkiye’ye duyurmak istiyoruz. Biz muhtarların gerek terörle ilgili gerekse uyuşturucuyla ilgili verilen bu mücadelelerde her zaman devletimizin yanında olduğunu bilmelerini isteriz” şeklinde konuştu.

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç konuşmasında, “Bizler belediye başkanları olarak, muhtarlar ve bütün devlet kademeleri olarak çok önemli bir konuyu istişare edeceğiz. Şu anda istişare edeceğimizi alan toplumda görünmeyen bir alandır. Görünen alanda mücadele etmek kolaydır. Ama biz görünmeyen bir alanda mücadele ediyoruz. Suç ile alenileşen eylem adli yargıya intikal eder. Ama biz suç oluşmadan bütün unsurlar olarak öyle müşterek bir çalışma ortaya komalıyız ki uyuşturucu ile mücadelede başarılı olalım. Gençlerimizin bu yola düşmesi kolay olur. Onları düşmeden kurtarmalıyız. Şu anda istatistiklere göre Avrupa2da hayatında bir kez uyuşturucu kullananların oranı yüzde 18dir. Bizde ise bu rakam yüzde 1.5 dur. Bu çok önemlidir.  Burada manevi açı ön plana çıkıyor. İşin bir de sosyal yönü vardır. Buralar mahallelerdir. Burada da iş muhtarlarımız düşüyor. Çalışma arkadaşlarımı muhtarlarımızla daha iyi iletişim ve çalışma içine girersek bunu önlemek adına önemli bir adım atmış oluruz. Hepimiz gelecek neslin iradesini düşünmek zorundayız. Bu düşüncenin sağlıklı temellere oturması içinde böyle önemli bir toplantının şehrimizde yapılması çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

Trabzon Cumhuriyet Başsavcısı Mithat Kutanoğlu yaptığı konuşmada, “gerçekten uyuşturucu konu hepimizin karşı karşıya gelebileceği bir konu. Güçlü bir gelecek inşa etmek istiyorsak sağlıklı bireylere sahip olmamız gerekiyor. Geleceğimizi kurtarmak ve büyük Türkiye’yi kurmak istiyorsak uyuşturucu ile mücadele etmek konusunda güçlü bir irade ortaya koymamız lazım. Bu bilginin sağlıklı bir şekilde alınması ve ilgili makamlara iletilmesi konusunda ciddi sıkıntılarımız var. Muhtarlarımız o mahallede yaşamaya devam edecek. Muhtarlarımız görev sonrasında o madde bağımlısı arkadaşlarla aynı mahallede yaşanamaya devam edecek. Trabzon’da uyuşturucu konusunda ciddi mesafeler alındı. Geleneksel anlamda rahatlık var. Esrardan otta bir şey olmaz. Her şey onlarla başlıyor. Arkasından Bonzai geliyor, kimyasallar geliyor. Sonra eroin geliyor ve arkasından kaybedilen bir gençlik geliyor. Biz sizler için buradayız. Uyuşturucu kullanan kişi bilinçli olmadığı için her türlü eyleme başvurabiliyor. Biz ülke olarak uyuşturucuyu bitirir ve ya azaltırsak su konusunda da azalma olacak. Şimdiye kadar bulunduğu yerdeki adliye ile Cumhuriyet Başsavcısı ile irtibat kurmayan muhtarım varsa gitsin benim adımı versin. Biz sizler için buradayız” dedi.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu konuşmasında, “burada çok güzel bir birlikteliği görmekteyiz. Biz 692 muhtarımızı çok seviyoruz ve onları mesai arkadaşımız olarak kabul ediyoruz. Ben sağlık Müsteşarlığı yaparken bu uyuşturucu ile çok uğraştım. Bizde bağımlılıkla mücadele etmek için yeni bir merkezi hayata geçirdik. Tedavi muhakkak lazım ama sonuç alıcı yönde yüzdelik oranı çok az. Diyanetimiz bunları işlerken Milli Eğitimimizde okullarda bu mücadeleye katkı veriyor. Gençlerimizin uyuşturucudan uzak olacak şuuru ahlakı, eğitimi kazanarak yetişmeliler. Muhtarlarımız bizim gözümüz kulağımız. Geleceğimiz en başta sizlerin elinde Allah yardımcınız olsun” şeklinde konuştu.

AK Parti Trabzon Milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu, “İki kız çocuğu annesi olarak gelecek nesillerimizi iyi yetiştirmek adına çok önemli bir toplantı. Çok önemli bir mücadele bu mücadele. Bu bağımlılığın suçlarda çok etkili olduğunu görüyoruz. Demokrasimizin en küçük birimi ve toplumun kılcal damarlarına nam salan muhtarlarımızın burada edineceği bilgiyi kendi mahallelerinde uyuşturucu ile mücadele anlamında katkı sağlayacaklarını düşünüyorum. Bir durumu belirtmek istiyorum. TBMM’de yüzde 15 kadın seçilmiş vekil oranımız varken seçilmişlerin en küçüğü olması ve en fazla olabileceğini düşündüğümüz muhtarlıklarımızda kadın sayısının çok az olduğunu belirtmek istiyoruz. Trabzon’da 692 muhtarımızın 3’ü kadın. İnşallah bunları daha da artırırız” ifadelerini kullandı.

Konuşmalar sonrasında Uyuşturucu ile ilgili olarak bir sunum yapıldı.

Sunum sonrasında konuşma yapan Trabzon Valisi Yücel Yavuz “Bu son derece anlamlı bir faaliyet. Geziler yapıyorlar ve böyle güzel bir organizasyonla da taçlandırıyorlar. Hep beraber bu konu ile mücadele konusunda hemfikiriz. Sizler anayasada yeri olan yerelde vatandaşımızın seçerek görev tevdi ettiği mesai arkadaşlarımızsınız. Unvanınızın sağladığı görev ve yetki ile etrafınız olan her şeyden sorumlusunuz. Muhtarlık müessesesinin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Sizler sorumlusunuz. Hiç kimse sorumluluğu başkasına atmasın. Benim sorumluluğum neyse sizlerde benim mesai arkadaşlarım olarak mesulüz, sorumluyuz. Burada çocuklarımızın gençlerimizin karşı karşıya olduğu sorunu biliyoruz Önemi olan oraya gelmemek. Bunun nasıl olduğunu hangi mekanlarda ve ortamlarda zafiyetin ortaya çıktığını biliyoruz. Toplumda milli birlik ve beraberliğimizi geliştirerek bu tür sorunları aşacağız. Bu sempozyumun gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere ve katkı sağlayanlara teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kategori Bizden Haberler

TÜRKİYE MUHTARLAR KONFEDERASYONU 35. TRABZON İSTİŞARE VE UYUŞTURUCU VE MADDE BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELEDE MUHTARIN ROLÜ SEMPOZYUMU PROGRAMI

23 Şubat 2018

-Trabzon’a Geliş ve Otele Yerleşme (Panagia Hotel)

- Saat 20:00 Akşam yemeği: Nihat Usta’ da

- İstirahat

24 Şubat 2018

Saat 09:00      : Kahvaltı

         10:00      : Gezi Programı (Ayasofya Müzesi, Atatürk Köşkü, Boztepe ve Şehir içi)

         12:30      : Öğle Yemeği (Şahbazoğlu Faroz Köfte)

         14:00      : ''Uyuşturucu ve Madde Bağımlığı ile Mücadelede Muhtarın Rolü''  Sempozyumu (Panagia Hotel Toplantı Salonu)

         17:00      : Kapanış

         19:00      : Yomra’da Akşam yemeği

         20:00      : Serbest Program

25 Şubat 2018

-Saat 09:00     : Kahvaltı ve Trabzon’dan ayrılış       

 Adres: Panagia Hotel Toklu Mahallesi Devlet Sahil Yolu Caddesi, No.391, Ortahisar/ Trabzon                                   

 

 

Kategori Duyurular
Pazar, 11 Şubat 2018 00:00

2017 Köy ve Mahalle Nüfusları (ADKS)

Türkiye nüfusu 31 Aralık 2017 tarihi itibarıyla 80 milyon 810 bin 525 kişi oldu.

Türkiye’de ikamet eden nüfus 2017 yılında, bir önceki yıla göre 995 bin 654 kişi arttı. Erkek nüfus 40 milyon 535 bin 135 kişi olurken, kadın nüfus 40 milyon 275 bin 390 kişi oldu. Buna göre toplam nüfusun %50,2’sini erkekler, %49,8’ini ise kadınlar oluşturdu.

Türkiye nüfusunun 62.720.607’ si 30 Büyükşehirlerde, 6. Milyon 984 bin 195’i, 51 il merkezinde, 5 milyon 057 bin 230’u ilçelerde, 1 milyon 227 bin 483’ü beldelerde ve 4 milyon 821 bini köylerde yaşıyor.  Buna göre Büyükşehir, İl ve ilçe merkezlerinde yaşayanların oranı %92,5 oldu. İl ve ilçe merkezlerinde ikamet edenlerin oranı 2016 yılında %92,3 iken, bu oran 2017 yılında %92,5’e yükseldi. Belde ve köylerde yaşayanların oranı ise %7,5 olarak gerçekleşti.

15 milyon 29 bin 231 kişi ile en çok nüfusa sahip olan il İstanbul olurken bu ili sırasıyla 5 milyon 445 bin 26 kişi ile Ankara, 4 milyon 279 bin 677 kişi ile İzmir, 2 milyon 936 bin 803 kişi ile Bursa ve 2 milyon 364 bin 396 kişi ile Antalya takip etti. Bayburt ise 80 bin 417 kişi ile en az nüfusa sahip olan il oldu.

921 bin 999 kişi ile en çok nüfusa sahip ilçe Ankara/Çankaya olurken, bu ilçeyi sırasıyla 917 bin 759 kişi ile Ankara/Keçiören, 902 bin 424 kişi ile Gaziantep/Şahinbey, 856 bin 770 kişi ile Bursa/Osmangazi, 800 bin 387 kişi ile Adana/Seyhan ilçeleri takip etti. Konya/Yalıhüyük ise bin 533 kişi ile en az nüfusa sahip ilçe oldu.

25 bin 544 kişi ile en çok nüfusa sahip Belde Çanakkale/Kepez olurken, bu Beldeyi sırasıyla 10 bin 826 kişi ile Erzincan/Demirkent, 9 bin 288 kişi ile Hakkari/Derecik, 9 bin 154 kişi ile Çanakkale/Ayvacık, 8 bin 999 kişi ile Şırnak/Kumçatı ilçeleri takip etti. Yozgat/Akdağmadeni/Olugözü ise bin 533 kişi ile en az nüfusa sahip belde oldu.

Türkiye’nin en çok nüfusa sahip mahallesi 103 bin 690 nüfus ile Diyarbakır/Bağlar/Bağcılar olurken, bu mahalleyi sırasıyla 93 bin 229 kişi ile İstanbul/K. Çekmece/Ataken, 85 bin 464 kişi ile İstanbul/Bahçelievler/Zafer, 86 bin 584 kişi ile İstanbul/Beylikdüzü/Adnan Kahveci, 82 bin 651 kişi ile İstanbul/Maltepe/Zümrütevler mahalleleri takip etti. Erzurum/Hınıs/Güllüçimen ise 11 kişi ile en az nüfusa sahip mahalle oldu.

Türkiye’nin en çok nüfusa sahip köyü ise 8 bin 099 nüfus ile Niğde/Merkez/Fertekköy olurken, bu köyü sırasıyla 5 bin 535 kişi ile Karabük/Safranbolu/Bostanbükü, 4 bin 785 kişi ile Muş/Merkez/Sütlüce, 4 bin 491 kişi ile Hakkari/Şmdinli/Korgan, 4 bin 463 kişi ile Hakkari/Merkez/Altınsu köyleri takip etti. Gümüşhane/Kelkit/Deredüzü ise 1 kişi ile en az nüfusa sahip köy oldu.

İL SAYISI

                  81

BÜYÜKŞEHİR

                  30

İL BELEDİYE SAYISI

                  51

İLÇE BELEDİYE SAYISI

                921

BELDE BELEDİYE SAYISI

                396

KÖY SAYISI

           18.292

MAHALLE SAYISI

           31.937

TOPLAM MUHTARLIK

           50.229

 

BÜYÜKŞEHİRLERİN NÜFUSU

     62.720.607

51 İL BELEDİYESİ NÜFUSU

       6.984.195

51 İLÇE BELEDİYESİ NÜFUSU

       5.057.230

BELDE NÜFUSU

       1.227.493

KÖY NÜFUSU

       4.821.000

TOPLAM NÜFUS

     80.810.525

 

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE SAYISI

                    30

İL BELEDİYE SAYISI

                    51

BÜYÜKŞEHİRDEKİ İLÇE BELEDİYE SAYISI

                  519

İLÇE BELEDİYE SAYISI

                  402

İL VE İLÇELERE BAĞLI BELDE SAYISI

                  396

TOPLAM BELEDİYE SAYISI

               1.396

 

KÖY SAYISI

             18.292

BÜYÜKŞEHİR MAHALLE SAYISI

             25.846

İL  MAHALLE SAYISI

               4.565

İLÇE MAHALLE SAYISI

               

BELDE  MAHALLE SAYISI

               1.526

TOPLAM MAHALLE SAYISI

             50.229

2- 81 İL YÜZÖLÇÜMÜ, İLÇE SAYISI, KÖY SAYISI, MAHALLE SAYISI NÜFUSU

S

 

         İL

Yüz

Ölçümü

(Km2)

İlçe

Sayı

Belde

Say

Belde

Mah

İlçe Mah

MrkzMah

Toplam Mahalle Sayısı

Köy

Sayısı

Toplam Nüfus

1   1

Adana

13 844

  15

 

 

 

 

      829

 

   2.216.475

2

Adıyaman

  7 337

    8

    14

     71

        69

      33

      173

     451

      615.076

3

Afyon

14 016

  17

    41

   179

      198

      59

      436

     423

      715.693

4

Ağrı

11 099

    7

      4

     19

        62

      18

        99

     562

      526.285

5

Amasya

  5 628

    6

      1

       3

        67

      37

      107

     372

      329.888

6

Ankara

25.632

  25

 

 

 

 

   1.433

 

   5.445.026

7

Antalya

20.177

  19

 

 

 

 

      912

 

   2.364.396

8

Artvin

  7 393

    8

     

       3

        31

        7

        41

     320

      166.143

9

Aydın

8.116

  17

 

 

 

 

      670

 

   1.080.839

10

Balıkesir

14.583

  20

 

 

 

 

   1.129

 

   1.204.824

11

Bilecik

  4 179

    7

      3

     12

        37

       11

        60

     245

      221.693

12

Bingöl

  8 004

    7

      3

     17

        36

       15

        68

     320

      273.354

13

Bitlis

  8 294

    6

      6

     26

        85

       13

      124

     348

      341.474

14

Bolu

  8 313

    8

      3

     10

        39

       43

        92

     487

      303.184

15

Burdur

  7 175

  10

      3

     12

        79

       35

      126

     193

      264.779

16

Bursa

10.813

  17

 

 

 

 

   1.060

 

   2.936.803

17

Çanakkale

  9 817

  11

    11

     25

        49

         7

        81

     576

      530.417

18

Çankırı

  7 542

  11

      3

     10

        67

       14

        91

     376

      186.074

19

Çorum

12 428

  13

      2

     10

      100

       14

      124

     760

      528.422

20

Denizli

12.134

  19

 

 

 

 

      623

 

   1.018.735

21

Diyarbakır

15.168

  17

 

 

 

 

   1.039

 

   1.699.901

22

Edirne

  6 145

    8

      7

     18

        52

       24

        94

     254

      406.855

23

Elazığ

  9 383

  10

      9

     46

        65

       38

      149

     552

      583.671

24

Erzincan

11 815

    8

    15

     71

        52

       25

      148

     528

      231.511

25

Erzurum

25.006

  20

 

 

 

 

   1.181

 

      760.476

26

Eskişehir

13.960

  14

 

 

 

 

      539

 

      860.620

27

Gaziantep

  6.803

    9

 

 

 

 

      794

 

   2.005.515

28

Giresun

  7 025

  15

      8

     39

      133

       28

      200

     553

      437.393

29

Gümüşhane

  6 668

    5

      8

     26

        31

       13

        70

     321

      170.173

30

Hakkari

  7 095

    3

      4

     20

        18

       15

        53

     124

      275.761

31

Hatay

  5.524

  15

 

 

 

 

      590

 

   1.575.226

32

Isparta

  8 946

  12

      9

     32

      142

       44

      218

     203

      433.830

33

Mersin

16.010

  13

 

 

 

 

      806

 

   1.793.931

34

İstanbul

  5.461

  39

 

 

 

 

      960

 

 15.029.231

35

İzmir

11.891

  30

 

 

 

 

   1.294

 

   4.279.677

36

Kars

10 193

    7

      1

       1

        32

       23

        56

     380

      287.654

37

Kastamonu

13 064

  19

 

 

      143

       19

      162

  1.065

      372.373

38

Kayseri

16.970

  16

 

 

 

 

      758

 

   1.379.722

39

Kırklareli

  6 459

    7

    13

     47

        54

       12

      113

     179

      356.050

40

Kırşehir

  6 584

    6

      3

     16

        37

       14

        67

     252

      234.529

41

Kocaeli

  3.397

  12

 

 

 

 

      472

 

   1.883.270

42

Konya

40.838

  31

 

 

 

 

   1.200

 

   2.180.149

43

Kütahya

11 634

  12

    14

     47

      111

       65

      223

     548

      572.256

44

Malatya

12.259

  13

 

 

 

 

      718

 

      786.676

45

Manisa

13.339

  17

 

 

 

 

   1.088

 

   1.413.041

46

K.Maraş

14.520

  11

 

 

 

 

      693

 

   1.127.623

47

Mardin

  8.780

  10

 

 

 

 

      696

 

      809.719

48

Muğla

12.654

  13

 

 

 

 

      566

 

      938.751

49

Muş

  8 650

    5

    17

     45

        51

       14

      110

     367

      404.544

50

Nevşehir

  5 485

    7

    15

     42

        62

       21

      125

     153

      292.365

51

Niğde

  7 234

    5

    23

     71

        42

       25

      138

     132

      352.727

52

Ordu

  5.861

  19

 

 

 

 

      766

 

      742.341

53

Rize

  3 835

  11

      6

     45

      111

       46

      202

     351

      331.041

54

Sakarya

  4.824

  16

 

 

 

 

      664

 

      990.214

55

Samsun

  9.825

  17

 

 

 

 

   1.244

 

   1.312.990

56

Siirt

  5 717

    6

      5

     12

        31

       20

        63

     274

      324.394

57

Sinop

  5 862

    8

 

 

        35

         9

        44

     469

      207.427

58

Sivas

28 164

  16

      7

     26

      155

       65

      246

  1.240

      621.301

59

Tekirdağ

  6.190

  11

 

 

 

 

      355

 

   1.005.463

60

Tokat

10 042

  11

    25

   128

      139

       42

      309

     623

      602.086

61

Trabzon

  4.628

  18

 

 

 

 

      692

 

      786.326

62

Tunceli

  7 582

    7

      1

       8

        27

         8

        43

     361

        82.498

63

Şanlıurfa

19.242

  13

 

 

 

 

   1.392

 

   1.985.753

64

Uşak

  5 555

    5

      6

     15

        27

       20

        62  

     256

      364.971

65

Van

20.921

  13

 

 

 

 

      684

 

   1.106.891

66

Yozgat

13 690

  13

    22

     76

      121

       23

      220

     572

      418.650

67

Zonguldak

  3 342

    7

    17

     75

        82

       19

      176

     380

      596.892

68

Aksaray

  7 659

    7

    15

     54

        51

       48

      153

     177

      402.404

69

Bayburt

  3 746

    2

      2

       6

          8

       14

        28

     170

        80.417

70

Karaman

  8 678

    5

      5

     31

        43

       56

      130

     159

      246.672

71

Kırıkkale

  4 791

    8

      2

       8

        51

       28

        87

     185

      278.749

72

Batman

  4 477

    5

      5

     20

        64

       42

      126

     288

      585.252

73

Şırnak

  7 078

    6

    12

     40

        38

       12

        90

     193

      503.236

74

Bartın

  2 330

    3

      4

     16

        14

       18

        48

     265

      193.577

75

Ardahan

  4 934

    5

      1

       4

        28

         7

        39

     227

        97.096

76

Iğdır

  3 664

    3

      3

     10

        12

       14

        36

     161

      194.775

77

Yalova

     798

    5

      8

     18

        19

       13

        50

       43

      251.203

78

Karabük

  4 142

    5

      1

       7

        44

       27

        78

     278

      244.452

79

Kilis

  1 412

    3

 

 

        13

       75

        88

     137

      136.319

80

Osmaniye

  3 320

    6

      7

     20

        76

       36

      132

     160

      527.724

81

Düzce

  2 492

    7

      2

     11

        46

       56

      113

     279

      377.610

 

 

780.043 

921

  396

1.533

   3.174

  1.384

 31.937

18 292

 80.810.525

3- NÜFUSU EN ÇOK OLAN BÜYÜKŞEHİRLER (2017)                          

Sayı

İL

Yüz Ölçümü

       (Km2)

İlçe Sayısı

Mahalle sayısı

Nüfus

1

İSTANBUL

    5.461

    39

      960

 15.029.231

2

ANKARA

  25.632

    25

   1.433

   5.445.026

3

İZMİR

  11.891

    30

   1.294

   4.279.677

4

BURSA

  10.813

    17

   1.060

   2.936.803

5

ANTALYA

  20.177

    19

      912

   2.364.396

6

ADANA

  13 844

    15

      829

   2.216.475

7

KONYA

  40.838

    31

   1.200

   2.180.149

8

GAZİANTEP

    6.803

      9

      794

   2.005.515

9

ŞANLIURFA

  19.242

    13

   1.392

   1.985.753

10

KOCAELİ

    3.397

    12

      472

   1.883.270

4- NÜFUSU EN AZ OLAN BÜYÜKŞEHİRLER (2017)   

Sayı

İL

Yüz Ölçümü

       (Km2)

İlçe Sayısı

Mahalle sayısı

Nüfus

1

ORDU

    5.861

  19

      766

      742.341

2

ERZURUM

  25.006

  20

   1.181

      760.476

3

TRABZON

    4.628

  18

      692

      786.326

4

MALATYA

  12.259

  13

      718

      786.676

5

MARDİN

    8.780

  10

      696

      809.719

6

ESKİŞEHİR

  13.960

  14

      539

      860.620

7

MUĞLA

  12.654

  13

      566

      938.751

8

SAKARYA

    4.824

  16

      664

      990.214

9

TEKİRDAĞ

    6.190

  11

      355

   1.005.463

10

DENİZLİ

  12.134

  19

      623

   1.018.735

5- NÜFUSU EN ÇOK OLAN BÜYÜKŞEHİR İLÇELERİ (2017)                           

Sayı

İL

    İLÇE

    Mahalle

     sayısı

Yüz Ölçümü

       (Km2)

NÜFUSU

1

ANKARA

ÇANKAYA

      124

        268

   921.999

2

ANKARA

KEÇİÖREN

        51

        199

   917.759

3

GAZİANTEP

ŞAHİNBEY

      192

        939

   902.424

4

BURSA

OSMANGAZİ

      137

        476

   856.770

5

ADANA

SEYHAN

        96

        501

   800.387

6

İSTANBUL

ESENYURT

        43

          43

   846.492

7

İSTANBUL

K.ÇEKMECE

        21

        118

   770.393

8

GAZİANTEP

ŞEHİTKAMİL

      153

        568

   760.849

9

İSTANBUL

BAĞCILAR

        22

          22

   751.510

10

İSTANBUL

ÜMRANİYE

        35

          58

   699.901

6- NÜFUSU EN AZ OLAN BÜYÜKŞEHİR İLÇELERİ (2017)

Sayı

İL

    İLÇE

  Mahalle

    Sayısı

 

Yüz Ölçümü

       (Km2)

NÜFUSU

1

KONYA

YALIHÜYÜK

        4

         81

      1.533

2

ESKİŞEHİR

HAN

      15

       335

      1.953

3

ANTALYA

İBRADİ

        9

     1267

      2.646

4

ANKARA

EVREN

      13

       180

      2.753

5

TRABZON

DERNEKPAZARI

      14

         78

      3.462

6

MALATYA

DOĞANYOL

      16

       233

      3.981

7

KAYSERİ

ÖZVATAN

      13

       365

      3.992

8

KONYA

HALKAPINAR

      17

       483

      4.173

9

KONYA

DERBENT

      13

       442

      4.300

10

ESKİŞEHİR

MİHALGAZİ

        9

       118

      4.610

 7- 51 İLDE NÜFUSU EN ÇOK OLAN İLLER (2017)

Sayı

İL

Yüz Ölçümü (Km2)

  Mahalle

    Sayısı

 

Köy Sayısı

NÜFUSU

1

AFYON

  14 016

      436

     423

      715.693

2

SİVAS

  28 164

      246

  1.240

      621.301

3

ADIYAMAN

    7 337

      173

     451

      615.076

4

TOKAT

  10 042

      309

     623

      602.086

5

ELAZIĞ

    9 383

      149

     552

      583.671

6

BATMAN

    4 477

      126

     288

      585.252

7

KÜTAHYA

  11 634

      223

     548

      572.256

8

ÇANAKKALE

    9 817

        81

     576

      530.417

9

ÇORUM

  12 428

      124

     760

      528.422

10

OSMANİYE

    3 320

      132

     160

      527.724

 8- 51 İLDE NÜFUSU ENÇOK OLAN İLLER (2017)

Sayı

İL

    Yüz Ölçümü

       (Km2

  Mahalle

    Sayısı

 

)Köy Sayısı

NÜFUSU

1

BAYBURT

  3 746

        28

     170

        80.417

2

TUNCELİ

  7 582

        43

     361

        82.498

3

ARDAHAN

  4 934

        39

     227

        97.096

4

KİLİS

  1 412

        88

     137

      136.319

5

ARTVİN

  7 393

        41

     320

      166.143

6

GÜMÜŞHANE

  6 668

        70

     321

      170.173

7

ÇANKIRI

  7 542

        91

     376

      186.074

8

BARTIN

  2 330

        48

     265

      193.577

9

IĞDIR

  3 664

        36

     161

      194.775

10

SİNOP

  5 862

        44

     469

      207.427

 9- 51 İLDE NÜFUSU EN ÇOK OLAN İLÇELER (2017)

Sıra

           İLİ

İLÇESİ

İLÇE NÜFUSU

  1

ZONGULDAK

EREĞLİ

       175.351

  2

KIRKLARELİ

LÜLEBURGAZ

       147.345

  3

ŞIRNAK

CİZRE

       140.372

  4

OSMANİYE

KADİRLİ

       123.144

  5

ŞIRNAK

SİLOPİ

       129.848

  6

AĞRI

PATNOS

       120.654

  7

AĞRI

DOĞUBAYAZIT

       120.320

  8

HAKKARİ

YÜKSEKOVA

       116.175

  9

KÜTAHYA

TAVŞANLI

       102.076

10

ZONGULDAK

CAYCUMA

         90.860

10- 51 İLDE NÜFUSU EN AZ OLAN İLÇELER (2017)

Sıra

           İLİ

İLÇESİ

İLÇE NÜFUSU

  1

BİNGÖL

YAYLADERE

             1.928

  2

KIRIKKALE

ÇELEBİ

             2.104

  3

RİZE

HEMŞİN

             2.181

  4

AFYONKARAHİSAR

KIZILÖREN

             2.363

  5

BİLECİK

İNHİSAR

             2.254

  6

KIRKLARELİ

KOFÇAZ

             2.434

  7

ELAZIĞ

AĞIN

             2.537

  8

ERZİNCAN

OTLUKBELİ

             2.545

  9

SİVAS

DOĞANŞAR

             2.678

10

ÇANAKKALE

BOZCAADA

             2.730

11- NÜFUSU 2000 VE ÜZERİ BELDELER (2017)

Sıra

           İLİ

İLÇESİ

BELDESİ

BELDE

NÜFUSU

  1

ÇANAKKALE

MERKEZ

KEPEZ

  25.544

  2

ERZİNCAN

MERKEZ

DEMİRKENT

  10.826

  3

HAKKARİ

ŞEMDİNLİ

DERECİK

    9.288

  4

ÇANAKKALE

AYVACIK

KÜÇÜKKUYU

    9.154

  5

ŞIRNAK

MERKEZ

KUMÇATI

    8.999

  6

ELAZIĞ

MERKEZ

YAZIKONAK

    8.885

  7

ZONGULDAK

EREĞLİ

GÜLÜNÇ

    8.032

  8

IĞDIR

MERKEZ

HALFELİ

    8.097

  9

ELAZIĞ

MERKEZ

YURTBAŞI

    7.597

10

ZONGULDAK

KİLİMLİ

ÇATALAĞZI

    7.251

 12- NÜFUSU 2000 VE ALTINDAKİ BELDELER (2017)

Sıra

           İLİ

İLÇESİ

BELDESİ

BELDE

NÜFUSU

  1

YOZGAT

AKDAĞMADENİ

OLUKÖZÜ

     1.206

  2

SİVAS

GEMEREK

ÇEPNİ

     1.316

  3

YOZGAT

ÇEKEREK

ÖZÜKAVAK

     1.390

  4

YOZGAT

SARAYKENT

OZAN

     1.397

  5

KIRKLARELİ

BABAESKİ

KARAHALİL

     1.431

  6

SİVAS

ŞARKIŞLA

CEMEL

     1.472

  7

YOZGAT

SARAYKENT

DEDEFAKILI

     1.505

  8

SİVAS

YILDIZELİ

GÜNEYKAYA

     1.534

  9

ÇANKIRI

ÇERKEŞ

SAÇAK

     1.542

10

AĞRI

ELEŞKİRT

TAHİR

     1.547

13- MAHALLE SAYISI EN ÇOK OLAN İLLER (2017)

S NO

 

              İLİ

 

          NÜFUSU

 

     İLÇE SAYISI

 

MAHALLE SAYISI

1

ANKARA

        5.346.518

          25 

         1.433

2

URFA

        1.940.627

          13

         1.392

3

İZMİR

        4.223.545

          30

         1.294

4

SAMSUN

        1.295.927

          17

         1.244

5

KONYA

        2.161.303

          31

         1.200

6

ERZURUM

           762.021

          20

         1.181

7

MANİSA

        1.396.945

          17

         1.088

8

BURSA

        2.901.396

          17

         1.060

9

DİYARBAKIR

        1.673.119

          17

         1.039

10

BALIKESİR

        1.196.176

          20

         1.129

 14- MAHALLE SAYISI EN AZ OLAN İLLER (2017)

S NO

 

              İLİ

 

          NÜFUSU

 

     İLÇE SAYISI

 

MAHALLE SAYISI

1

BAYBURT

          90.154

          2

          28

2

IGDIR

        192.785

          3       

          36

3

ARDAHAN

          98.335

          5       

          39

4

ARTVİN

        168.068

          7        

          41

5

TUNCELİ

          82.193

          7        

          43

6

SİNOP

        205.478

          8        

          44

7

BARTIN

        192.389

          3        

          48

8

YALOVA

        233.009

          5       

          50

9

KARS

        289.786

          7        

          56

10

UŞAK

        358.736

          5       

          62

 15- NÜFUSU EN ÇOK OLAN BÜYÜKŞEHİR MAHALLELERİ (2017)                          

S NO

 

              İLİ

 

           İLÇESİ

 

     MAHALLESİ

 

NÜFUSU

1

DİYARBAKIR

BAĞLAR

BAĞCILAR

  103.690

2

İSTANBUL

KÜÇÜKÇEKMECE

ATAKENT

    93.229

3

İSTANBUL

BAHÇELİEVLER

ZAFER

    85.464

4

İSTANBUL

BEYLİKDÜZÜ

ADNAN KAHVECİ

    86.584

5

İSTANBUL

MALTEPE

ZÜMRÜTEVLER

    82.651

6

İSTANBUL

KÜÇÜKÇEKMECE

HALKALI

    78.180

7

İSTANBUL

ATAŞEHİR

İÇERENKÖY

    76.662

8

ANKARA

ALTINDAĞ

KARAPÜRÇEK

    76.519

9

İSTANBUL

KÜÇÜKÇEKMECE

İNÖNÜ

    73.048

10

İSTANBUL

SULTANGAZİ

50. YIL

    72.891

 16- NÜFUSU EN AZ OLAN BÜYÜKŞEHİR MAHALLELERİ (2017)                          

S NO

 

              İLİ

 

           İLÇESİ

 

     MAHALLESİ

 

NÜFUSU

1

ERZURUM

HINIS

GÜLLÜÇİMEN

      11

2

ERZURUM

İSPİR

AKTAŞ

      11

3

ERZURUM

PAZARYOLU

DEMİRGÖZE

      11

4

GAZİANTEP

KARKAMIŞ

ŞENLİK

      11

5

KONYA

EMİRGAZİ

MEŞELİ

      11

6

MANİSA

SOMA

KOBAKLAR

      11

7

MARDİN

DARGEÇİT

BATUR

      11

8

ERZURUM

AZİZİYE

ÇAMLICA

      12

9

ERZURUM

HINIS

KARAMOLLA

      12

10

ERZURUM

İSPİR

KANAKBAŞI

      12

 17- KÖY SAYISI EN ÇOK OLAN İLLER (2017)

S NO

 

              İLİ

 

          NÜFUSU

 

     İLÇE SAYISI

 

KÖY SAYISI

1

SİVAS

          621.224

         16

        1.240

2

KASNAMONU

          376.945

         19

        1.065

3

ÇORUM

          527.863

         13

           760

4

TOKAT

          602.662

         11

           623

5

ÇANAKKALE     

          519.793

         11

           576

6

YOZGAT     

          241.665

         13

           572

7

AĞRI

          542.255

           7

           562

8

GİRESUN

          444.467

         15

           553

9

ELAZIĞ

          578.789

         10

           552

10

KÜTAHYA

          573.642

         12

           548

18- KÖY SAYISI EN AZ OLAN İLLER (2017)

S NO

 

              İLİ

 

          NÜFUSU

 

     İLÇE SAYISI

 

KÖYSAYISI

1

Yalova

         233.009

             5

               43

2

Hakkari

         267.813

             3

             124

3

Kilis

         130.825

             3

             137

4

Niğde     

         351.468

             5

             132

5

Nevşehir

         290.895

             7

             153

6

Osmaniye

         522.175

             6

             160

7

Iğdır

         192.785

             3

             161

8

Bayburt       

           90.154

             2

             170

9

Aksaray

         396.673

             6

             177

10

Kırklareli

         351.684

             7

             179

 19- NÜFUSU EN ÇOK OLAN KÖYLER (2017)                          

S NO

 

              İLİ

 

           İLÇESİ

 

     KÖYÜ

 

NÜFUSU

1

NİĞDE

MERKEZ

FERTEKKÖY

   8.099

2

KARABÜK

SAFRANBOLU

BOSTANBÜKÜ

   5.535

3

MUŞ

MERKEZ

SÜTLÜCE

   4.785

4

HAKKARİ

ŞEMDİNLİ

KORGAN

   4.491

5

HAKKARİ

MERKEZ

ALTINSU

   4.463

6

KARABÜK

MERKEZ

KILAVUZLAR

   4.461

7

HAKKARİ

ŞEMDİNLİ

ANADAĞ

   4.290

8

IĞDIR

MERKEZ

AŞAĞIERHACI

   4.080

9

HAKKARİ

ŞEMDİNLİ

GELİŞEN

   3.988

10

ŞIRNAK

ULUDERE

ANAÇ

   3.962

 20- NÜFUSU EN AZ OLAN KÖYLER (2017)                          

S NO

 

              İLİ

 

           İLÇESİ

 

     KÖYÜ

 

NÜFUSU

1

GÜMÜŞHANE

KELKİT

DEREDÜZÜ

         1

2

GÜMÜŞHANE

KELKİT

DEVEKORUSU

         1

3

GÜMÜŞHANE

KELKİT

ESKİYOL

         1

4

GÜMÜŞHANE

KELKİT

GÜLTEPE

         1

5

GÜMÜŞHANE

KELKİT

KOZOĞLU

         1

6

BİTLİS

MERKEZ

AŞAĞIBAĞCILAR

         2

7

GÜMÜŞHANE

KELKİT

AĞLIK

         2

8

GÜMÜŞHANE

KELKİT

DOĞANKAVAK

         2

9

GÜMÜŞHANE

KELKİT

ELMELİK

         2

10

GÜMÜŞHANE

KELKİT

EYMÜR

         2

 NÜFUSU 50 BİN ÜZERİ MAHALLELER

Diyarbakır (Bağlar/Bağlar Bel./Bağcılar Mah.)

103690

İstanbul (Küçükçekmece/Küçükçekmece Bel./Atakent Mah.)

  93229

İstanbul (Beylikdüzü/Beylikdüzü Bel./Adnan Kahveci Mah.)

  86584

İstanbul (Bahçelievler/Bahçelievler Bel./Zafer Mah.)

  85464

İstanbul (Maltepe/Maltepe Bel./Zümrütevler Mah.)

  82651

İstanbul (Küçükçekmece/Küçükçekmece Bel./Halkalı Merkez Mah.)

  78180

Ankara (Altındağ/Altındağ Bel./Karapürçek Mah.)

  76519

İstanbul (Ataşehir/Ataşehir Bel./İçerenköy Mah.)

  76344

İstanbul (Başakşehir/Başakşehir Bel./Kayabaşı Mah.)

  74815

İstanbul (Gaziosmanpaşa/Gaziosmanpaşa Bel./Karadeniz Mah.)

  73225

İstanbul (Küçükçekmece/Küçükçekmece Bel./İnönü Mah.)

  73048

İstanbul (Sultangazi/Sultangazi Bel./50. Yıl Mah.)-40471

  72891

İstanbul (Bahçelievler/Bahçelievler Bel./Kocasinan Merkez Mah.)

  72738

Kayseri (Talas/Talas Bel./Mevlana Mah.)

  71972

İstanbul (Avcılar/Avcılar Bel./Yeşilkent Mah.)-

  71783

İstanbul (Bahçelievler/Bahçelievler Bel./Soğanlı Mah.)

  71388

İstanbul (Başakşehir/Başakşehir Bel./Başak Mah.)

  70258

Diyarbakır (Kayapınar/Kayapınar Bel./Fırat Mah.)

  69279

Adana (Seyhan/Seyhan Bel./Yeşilyurt Mah.)

  67491

İstanbul (Küçükçekmece/Küçükçekmece Bel./Kanarya Mah.)

  67272

İstanbul (Bahçelievler/Bahçelievler Bel./Siyavuşpaşa Mah.)

  65868

İstanbul (Sultangazi/Sultangazi Bel./Esentepe Mah.)

  63310

İstanbul (Avcılar/Avcılar Bel./Cihangir Mah.)

  62149

Adana (Çukurova/Çukurova Bel./Toros Mah.)

  62130

İstanbul (Bahçelievler/Bahçelievler Bel./Bahçelievler Mah.)

  61832

Adana (Çukurova/Çukurova Bel./Huzurevleri Mah.)

  60590

İstanbul (Sultangazi/Sultangazi Bel./Cebeci Mah.)

  60416

İstanbul (Pendik/Pendik Bel./Kavakpınar Mah.)

  60252

İstanbul (Maltepe/Maltepe Bel./Fındıklı Mah.)

  59271

Konya (Selçuklu/Selçuklu Bel./Yazır Mah.)

  59146

İstanbul (Başakşehir/Başakşehir Bel./Başakşehir Mah.)

  58445

İstanbul (Pendik/Pendik Bel./Yenişehir Mah.)

  57841

İstanbul (Bahçelievler/Bahçelievler Bel./Şirinevler Mah.)

  57641

Adana (Çukurova/Çukurova Bel./Belediye Evleri Mah.)

  57584

Çorum (Merkez/Çorum Bel./Ulukavak Mah.)

  56640

İstanbul (Başakşehir/Başakşehir Bel./Güvercintepe Mah.)

  55783

İstanbul (Tuzla/Tuzla Bel./Aydınlı Mah.)

  55493

İstanbul (Bağcılar/Bağcılar Bel./Demirkapı Mah.)

  55446

Diyarbakır (Kayapınar/Kayapınar Bel./Huzurevleri Mah.)

  55408

Çanakkale (Merkez/Çanakkale Bel./Barbaros Mah.)

  55325

İstanbul (Sultangazi/Sultangazi Bel./İsmetpaşa Mah.)

  54837

Diyarbakır (Bağlar/Bağlar Bel./5 Nisan Mah.)

  53919

İstanbul (Küçükçekmece/Küçükçekmece Bel./Mehmet Akif Mah.)

  53351

İstanbul (Avcılar/Avcılar Bel./Tahtakale Mah.)

  53209

İstanbul (Bayrampaşa/Bayrampaşa Bel./Yıldırım Mah.)

  53027

İstanbul (Beylikdüzü/Beylikdüzü Bel./Barış Mah.)

  51900

İstanbul (Güngören/Güngören Bel./Güneştepe Mah.)

  51759

İstanbul (Küçükçekmece/Küçükçekmece Bel./Cumhuriyet Mah.)

  51065

İstanbul (Bağcılar/Bağcılar Bel./15 Temmuz Mah.)

  50755

İstanbul (Gaziosmanpaşa/Gaziosmanpaşa Bel./Barbaros Hayrettin Paşa Mah.)

  50748

 NÜFUSU EN AZ OLAN MAHALLELER

Erzurum (Pazaryolu/Pazaryolu Bel./Demirgöze Mah.)

11

Gaziantep (Karkamış/Karkamış Bel./Şenlik Mah.)

11

Konya (Emirgazi/Emirgazi Bel./Meşeli Mah.)

11

Manisa (Soma/Soma Bel./Kobaklar Mah.)

11

Mardin (Dargeçit/Dargeçit Bel./Batur Mah.)

11

Erzurum (Aziziye/Aziziye Bel./Çamlıca Mah.)

12

Erzurum (Hınıs/Hınıs Bel./Karamolla Mah.)

12

Erzurum (İspir/İspir Bel./Kaynakbaşı Mah.)

12

Erzurum (Tekman/Tekman Bel./Karataş Mah.)

12

Kayseri (Pınarbaşı/Pınarbaşı Bel./Köşkerli Mah.)

12

Kırklareli (Lüleburgaz/Lüleburgaz Bel./Sarımsaklı Mah.)

12

Mardin (Dargeçit/Dargeçit Bel./Çavuşlu Mah.)

12

Mardin (Nusaybin/Nusaybin Bel./Kaleli Mah.)

12

Ordu (Perşembe/Perşembe Bel./Yeniöz Mah.)

12

Sakarya (Kocaali/Kocaali Bel./Beyler Mah.)

12

Ankara (Kızılcahamam/Kızılcahamam Bel./Tahtalar Mah.)

13

Erzurum (Hınıs/Hınıs Bel./Esenli Mah.)

13

Erzurum (Pazaryolu/Pazaryolu Bel./Yeni Mah.)

13

Erzurum (Tekman/Tekman Bel./Kuruca Mah.)

13

İzmir (Çeşme/Çeşme Bel./Karaköy Mah.)

13

Malatya (Battalgazi/Battalgazi Bel./Sevildağ Mah.)

13

Diyarbakır (Bismil/Bismil Bel./Kumrulu Mah.)

14

Erzurum (Pazaryolu/Pazaryolu Bel./Korkutköy Mah.)

14

İstanbul (Fatih/Fatih Bel./Sarıdemir Mah.)

14

Mardin (Dargeçit/Dargeçit Bel./Çatalçam Mah.)

14

Mardin (Ömerli/Ömerli Bel./Çayıralanı Mah.)

14

Sivas (Gölova/Gölova Bel./Çalkaya Mah.)

14

Ankara (Kızılcahamam/Kızılcahamam Bel./Göl Mah.)

15

Ankara (Kızılcahamam/Kızılcahamam Bel./Turnalı Mah.)

15

Ankara (Nallıhan/Nallıhan Bel./Hacıhasanlar Mah.)

15

Aydın (İncirliova/İncirliova Bel./Hamitler Mah.)

15

Erzurum (Aşkale/Aşkale Bel./Koçbaba Mah.)

15

Erzurum (İspir/İspir Bel./Akpınar Mah.)

15

Hatay (Yayladağı/Yayladağı Bel./Üçırmak Mah.)

15

Kayseri (Develi/Develi Bel./Kozluca Mah.)

15

Kayseri (Özvatan/Özvatan Bel./Tuğlaşah Mah.)

15

Kayseri (Pınarbaşı/Pınarbaşı Bel./Alamescit Mah.)

15

Malatya (Doğanyol/Doğanyol Bel./Poyraz Mah.)

15

Mardin (Midyat/Midyat Bel./Oyuklu Mah.)

15

Samsun (Bafra/Bafra Bel./Gökalan Mah.)

15

Samsun (Havza/Havza Bel./Karabük Mah.)

15

Şanlıurfa (Karaköprü/Karaköprü Bel./Günışık Mah.)

15

Ankara (Kızılcahamam/Kızılcahamam Bel./Esenler Mah.)

16

Balıkesir (Kepsut/Kepsut Bel./Dombaydere Mah.)

16

Balıkesir (Kepsut/Kepsut Bel./Tilkicik Mah.)

16

Bingöl (Yedisu/Yedisu Bel./Koşan Mah.)

16

Diyarbakır (Lice/Lice Bel./Yalımlı Mah.)-

16

Erzurum (Hınıs/Hınıs Bel./Ilıcaköy Mah.)

16

Erzurum (Narman/Narman Bel./Güllüdağ Mah.)

16

 NÜFUSU EN ÇOK OLAN KÖYLER

Niğde (Merkez/Fertek Köy.)

8099

Karabük (Safranbolu/Bostanbükü Köy.)

5535

Muş (Merkez/Sütlüce Köy.)

4785

Hakkari (Şemdinli/Korgan Köy.)

4491

Hakkari (Şemdinli/Altınsu Köy.)

4463

Karabük (Merkez/Kılavuzlar Köy.)

4461

Hakkari (Şemdinli/Anadağ Köy.)

4290

Iğdır (Merkez/Aşağıerhacı Köy.)

4080

Hakkari (Şemdinli/Gelişen Köy.)

3988

Şırnak (Uludere/Andaç Köy.)

3962

Muş (Merkez/Güzeltepe Köy.)

3925

Uşak (Merkez/Kaşbelen Köy.)

3871

Sinop (Merkez/Osmaniye Köy.)

3311

Düzce (Merkez/Yörük Köy.)

3252

Sinop (Merkez/Korucuk Köy.)

3176

Şırnak (Uludere/Gülyazı Köy.)

3141

Hakkari (Şemdinli/Günyazı Köy.)

3089

Şırnak (Cizre/Dirsekli Köy.)

3068

Şırnak (Silopi/Çiftlikköy Köy.)

2981

Niğde (Merkez/Kömürcü Köy.)

2919

Ağrı (Patnos/Doğansu Köy.)

2883

Karabük (Merkez/Cumayanı Köy.)

2871

Şırnak (İdil/Pınarbaşı Köy.)

2831

Iğdır (Merkez/Karakuyu Köy.)

2826

Hakkari (Şemdinli/Tekeli Köy.)

2780

Şırnak (Merkez/Yeniaslanbaşar Köy.)

2768

Iğdır (Merkez/Panik Köy.)

2757

Ağrı (Patnos/Değirmendüzü Köy.)

2753

Şırnak (Silopi/Bostancı Köy.)

2735

Düzce (Merkez/Aydınpınar Köy.)

2724

Şırnak (Uludere/Yemişli Köy.)

2709

Yalova (Merkez/Kazımiye Köy.)

2705

Iğdır (Aralık/Gödekli Köy.)

2703

Batman (Merkez/Binatlı Köy.)

2671

Hakkari (Çukurca/Çığlı Köy.)

2642

Hakkari (Merkez/Otluca Köy.)

2607

Kırklareli (Merkez/Karakoç Köy.)

2579

Kars (Merkez/Halefoğlu Köy.)

2562

Siirt (Pervari/Doğanköy Köy.)

2560

Muş (Bulanık/Kırkgöze Köy.)

2539

Muş (Merkez/Bağlar Köy.)

2530

Iğdır (Merkez/Enginalan Köy.)

2528

Iğdır (Merkez/Yüzbaşılar Köy.)

2518

Siirt (Kurtalan/Bölüktepe Köy.)

2507

Niğde (Merkez/Ağcaşar Köy.)

2502

Şırnak (Merkez/Kızılsu Köy.)

2441

Karabük (Safranbolu/Yazıköy Köy.)

2438

Artvin (Merkez/Seyitler Köy.)

2431

Nevşehir (Acıgöl/Karacaören Köy.)

2423

Düzce (Kaynaşlı/Üçköprü Köy.)

2404

NÜFUSU EN AZ OLAN KÖYLER

Gümüşhane (Kelkit/Dereyüzü Köy.)

1

Gümüşhane (Kelkit/Devekorusu Köy.)

1

Gümüşhane (Kelkit/Eskiyol Köy.)

1

Gümüşhane (Kelkit/Gültepe Köy.)

1

Gümüşhane (Kelkit/Kozoğlu Köy.)

1

Tunceli (Ovacık/Karataş Köy.)

1

Bitlis (Merkez/Aşağıbalcılar Köy.)

2

Erzincan (Tercan/Gökdere Köy.)

2

Gümüşhane (Kelkit/Ağlık Köy.)

2

Gümüşhane (Kelkit/Doğankavak Köy.)

2

Gümüşhane (Kelkit/Elmelik Köy.)

2

Gümüşhane (Kelkit/Eymür Köy.)

2

Gümüşhane (Kelkit/Sarışeyh Köy.)

2

Gümüşhane (Kelkit/Yarbaşı Köy.)

2

Gümüşhane (Şiran/Çavlan Köy.)

2

Gümüşhane (Şiran/Eldiğin Köy.)

2

Şırnak (Beytüşşebap/Doğanyol Köy.)

2

Bingöl (Genç/Dikpınar Köy.)

3

Bingöl (Yedisu/Akımlı Köy.)

3

Bitlis (Merkez/Kayalıbağ Köy.)

3

Bitlis (Tatvan/Odabaşı Köy.)

3

Elazığ (Karakoçan/Paşayaylası Köy.)

3

Gümüşhane (Kelkit/Doğanca Köy.)

3

Gümüşhane (Kelkit/Güllüce Köy.)

3

Gümüşhane (Kelkit/Gürleyik Köy.)-

3

Gümüşhane (Kelkit/Karacaören Köy.)

3

Gümüşhane (Kelkit/Yeşilova Köy.)

3

Bingöl (Yayladere/Gökçedal Köy.)

4

Erzincan (Kemaliye/Güldibi Köy.)

4

Gümüşhane (Kelkit/Deliler Köy.)

4

Gümüşhane (Kelkit/Kuşluk Köy.)

4

Gümüşhane (Kelkit/Obalar Köy.)

4

Siirt (Eruh/Akmeşe Köy.)

4

Sivas (İmranlı/Türkyenice Köy.)

4

Bingöl (Yayladere/Kırköy Köy.)

5

Bitlis (Merkez/Ağaçpınar Köy.)-

5

Bitlis (Merkez/Üçevler Köy.)

5

Erzincan (Tercan/Köprübaşı Köy.)

5

Gümüşhane (Kelkit/Dölek Köy.)-

5

Gümüşhane (Kelkit/Güzyurdu Köy.)

5

Gümüşhane (Kelkit/Oğuz Köy.)-

5

Gümüşhane (Kelkit/Salördek Köy.)

5

Gümüşhane (Kelkit/Tütenli Köy.)

5

Gümüşhane (Kelkit/Uzunkol Köy.)

5

Gümüşhane (Şiran/Çambaşı Köy.)

5

Gümüşhane (Şiran/Darıbükü Köy.)

5

Gümüşhane (Şiran/Güreşköy Köy.)

5

Gümüşhane (Şiran/Kadıçayırı Köy.)

5

Muş (Varto/Gelintaşı Köy.)

5

Sivas (Zara/Alişanağılı Köy.)

5

 

 

 

 

 

 

 

Kategori Bizden Haberler