E-BÜLTEN

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu’nun Adıyaman Köy ve Mahalle Muhtarları Mesleki Dayanışma Derneğinin ev sahipliğinde gerçekleştirdiği “Muhtarların Dünü Bugünü” adlı sempozyumu Adıyaman’da gerçekleştirildi.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu tarafından düzenlenen sempozyum ve 37. İstişare ve Yönetim Kurulu toplantısına katılmak üzere Türkiye’nin çeşitli illerinden yaklaşık 150 mahalle muhtarı Adıyaman’da buluştu.

Türkiye Petrolleri Kültür Merkezinde gerçekleştirilen sempozyum ve 37. İstişare ve Yönetim Kurulu toplantısına Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı, Garnizon Komutanı Albay Davut Kulalar, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, İl Emniyet Müdür Vekili İbrahim Kaba, Belediye Başkan Yardımcısı Sait Kutlu, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Akdeniz, Adıyaman Köy ve Mahalle Muhtarları Mesleki Dayanışma Derneği Başkanı Abdulkadir Geylani Taş, il dışından gelen muhtarlar ile Adıyaman mahalle muhtarları katıldı.

37. İstişare ve Değerlendirme Toplantısına katılmak üzere Adıyaman’a gelen Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Akdeniz, “Muhtarlığın Dünü Bugünü” adlı bir sunum yaptı. 

Türkiye’nin değişik illerinden gelen yaklaşık 150 muhtarı kadim medeniyetler şehri, huzur ve hoşgörü kenti Adıyaman’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Nurullah Naci Kalkancı ise, Türk İdare Sisteminde Muhtarlığın önemine değinerek şunları söyledi; “Türkiye’de muhtarlık Cumhuriyet dönemiyle birlikte ihdas olunmuş bir şey değildir. Bizim geleneklerimizde geçmişe doğru baktığımızda muhtarlık şehir ve köy yerleşik hayata başladığımızdan beri var olan bir şeydir. Bu zamanla bir müessese haline bir kurumsal kimliğe günümüzde de muhtarlığa dönüşmüştür. Bizlerde mesleğe ilk başladığımızda 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu ile 4541 sayılı kanunu öğrendik. Muhtarlarımız vatandaş ile devlet arasında bir köprü görevi üstlenmektedir. Bundan dolayı muhtarlarımızı çok önemsiyoruz. Muhtarlarımız devlete karşı halkı, halka karşı ise devleti temsil eder. Sayın Cumhurbaşkanımızda muhtarlarımızı külliyede ağırlayarak, muhtarlığın ne kadar değerli ve önemli olduğunu gösteriyor. Bizlerde vatandaş ile olan ilişkilerimizde ilk aradığımız kişi muhtar oluyor. Bu köy muhtarı veya mahalle muhtarı oluyor. Bu vesile ile Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu tarafından ilimizde gerçekleştirilen 37. İstişare ve Değerlendirme Toplantısına Türkiye’nin dört bir tarafından katılan tüm muhtarlarımızı ilimizde ağırlamaktan duyduğum memnuniyeti ifade ediyorum”dedi.

Sempozyum sonrası plaket takdimi yapıldı.

Türkiye Muhtarlar Federasyonu 27. istişare ve yönetim kurulu toplantısı Adıyaman’da yapıldı.

‘’Barış, Dostluk ve Kardeşlik’’ konulu toplantıda farklı İslam dininde, Alevilik mezhebinde ve Süryani mezhebinden oluşan din adamları birlikte yaşamanın kültürel zenginliklerini anlatan bir konferans verdi.

Yapılan toplantıya, Vali Yardımcısı Onur Kökçü, Alay Komutanı İbrahim Kuyuer, Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, Emniyet Müdürü Fikret Salmaner, Askerlik Şube Başkanı Davut Kulalar, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz, KKTC Muhtarlar Birliği Başkan Yardımcısı Mustafa Yeşilleme, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Örgütü Başkanları, Muhtar Federasyonları Başkanları, Muhtar Dernekleri Başkanları, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Kadın kolları üyeleri ve muhtarlar katıldı.

Adıyaman Belediyesi Konferans Salonu'ndaki Türkiye Muhtarlar Federasyonu 27. istişare ve yönetim kurulu toplantısında, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu ve Türkiye'nin değişik bölgelerinden kadın muhtarlar ellerinde Türk bayrakları ile 10. Yıl Marşı'nı söyledi.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Akdeniz, "Barış ve huzur ortamını bozmak isteyen her kim olursa olsun bu vatan toprakları içerisinde asla bizim birlik ve bütünlüğümüzü bozamayacağını bilmelerini istiyoruz." dedi.

Akdeniz, buradaki konuşmasında, birlik ve beraberliğe en fazla ihtiyaç duyulan dönemden geçildiğini dile getirerek, yanı başında ateş çemberi bulunan ülkede birlikteliğin önemini vurguladı.

Terörün dili, dini, ırkı ve mezhebi olmadığını ifade eden Akdeniz, şunları kaydetti: "Terör terördür ve biz terörü başından beri lanetliyoruz, lanet okuyoruz. Barış ve huzur ortamını bozmak isteyen her kim olursa olsun, bu vatan toprakları içerisinde asla bizim birlik ve bütünlüğümüzü bozamayacağını da bilmelerini istiyoruz. Bu anlamda bir Güneydoğu kenti olan Adıyaman'dan Türkiye'ye barış, dostluk ve kardeşlik mesajı vermek için buraya geldik. Biz barışın ve dostluğun olduğu her yerde varız."dedi.

Adıyaman belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, yaptığı konuşmasında Adıyaman hakkında kısa bir bilgi verdi. Adıyaman’ın tam bir huzur kenti olduğunu, yüzyıllar boyunca bu topraklarda hiç savaşın yaşanmadığını dile getiren Başkan Kutlu, “Öncelikle ilimize, hoşgörü kentine hoş geldiniz. Adıyaman, Güneydoğu’nun gerçek yüzüdür. Adıyaman’dan ötesi fitne ve fesadın yaşandığı yerlerdir. Bu topraklarda yaşayanlar tarih boyunca hiçbir savaşa tanıklık etmemişlerdir. Hep hoşgörülere şahitlik etmişlerdir. Dün nasıl barış içerisinde yaşanmışsa bugünde Türk’ü Kürdü, Müslümanı Hıristiyan’ı, Alevi’si Sünni’si bu topraklarda aynı hoşgörüyle yaşamaya devam etmektedirler” diye konuştu.

Adıyaman Vali Vekili Onur Kökçü de herkesin bir gemide yolculuk ettiğini, bu geminin zarar görmesi halinde herkesin bundan etkileneceğini dile getirdi.

Sınırların öteki tarafında can güvenliğini sağlayamayan başarısız devletler görüldüğünü vurgulayan Kökçü, "Bölücü terör örgütü ve bunun farklı uzantılarının da ülkemizi bu devletlere dönüştürmeye çalıştığını gördük ancak bunlar hak ettiği cevabı alıyor ve alacak. Terörün kökünün kazındığını göreceğiz. Ülkemizin, tarihinin en ihtişamlı günlerine doğru adım adım gitmekte olduğunu ve çok kısa bir sürede ayak bağlarından ve kronikleşmiş tüm sorunlarından kurtulduğunu göreceğiz." şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından konferansa geçilerek İl Müftüsü Ali Öztürkçü, Alevi Dedesi Ali Büyükşahin ve Adıyaman Süryani Kadim Metrepoliti Melki Ürek farklı açılardan Barış, dostluk ve kardeşliğin önemine dair konferans verdiler.

 

Adıyaman Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, 27. İstişare ve Yönetim Kurulu Toplantısı için Adıyaman’a gelen 150 muhtar onuruna yemek verdi.

Başkanımız F. Hüsrev Kutlu, 27. İstişare ve Yönetim Kurlu Toplantısını yapmak üzere Adıyaman’a gelen Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu’na bağlı Türkiye’nin 81 ili ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden toplam 150 muhtar onuruna bir yemek tertip etti.

Adıyaman’daki hoşgörünün ön plana çıktığı yemeğe Adıyaman Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu ve eşi Fulya Kutlu hanımefendi, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz ve eşi, 23. Dönem CHP Adıyaman milletvekili Şevket Köse, MHP İl Başkanı Hüseyin Özgün, CHP Merkez İlçe Başkanı Hanifi Çavuş, Ülkü Ocakları Başkanı Ali Önat, Muhtar Federasyonları Başkanları, Dernek Başkanları, Adıyaman Köy ve Mahalle Muhtarları Mesleki Dayanışma Derneği Başkanı Abdulkadir Geylani Taş ve 81 il ile Kıbrıs’tan ilimize gelen muhtarlar katıldı.

Samos Otelde verilen yemek sonrası bir konuşma yapan Adıyaman Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, “Bugün burada gördüğünüz manzara Adıyaman’ın gerçek yüzüdür. Burada her dine, har partiye ve her mezhebe mensup kişiler aynı ortamda oturup sohbet eder. Mesele Adıyaman olunca, mesele vatan olunca herkes tek yürek olur. Bugünde burada hem CHP’li hem de MHP’li ağabeylerimiz, kardeşlerimiz aramızda. İşte Adıyaman bu yönünden dolayı diğer illerden farklı ve istiyoruz ki bu farklılığımız tüm dünyaya örnek olsun” diye konuştu.

“BELEDİYE BAŞKANI HÜSREV KUTLU, HOŞGÖRÜNÜN MİMARIDIR”

Başkan Kutlu daha sonra sözü CHP Adıyaman Merkez İlçe Başkanı Hanifi Çavuş’a verdi. Başkan Çavuş da yaptığı konuşmada, misafirlere ‘hoş geldiniz’ diyerek, “Bugün bu ortamın oluşmasına vesile olan Belediye Başkanımız Hüsrev Kutlu’ya çok teşekkür ediyor, ilimize gelerek bizleri memnun eden siz değerli muhtarlarımıza da ‘hoş geldiniz’ diyorum. Sayın başkanımızın da dediği gibi Adıyaman bir hoşgörü kentidir. Belediye Başkanımız da bunun mimarıdır. Kendisine bundan dolayı ne kadar teşekkür etsek azdır. Adıyaman’daki hoş görünün tüm dünyaya yayılması dileğiyle herkese iyi akşamlar diliyorum” dedi.

Daha sonra söz alan 23. Dönem CHP Adıyaman milletvekili olan Şevket Köse de yaptığı konuşmada kardeşlik ve hoşgörü vurgusunda bulunarak tüm misafirlere ‘hoş geldiniz’ deyip, emeği geçenlere teşekkür etti.

MHP İl Başkanı Hüseyin Özgün ise Adıyaman’ın hoşgörü kenti olması kadar misafirperver bir kent olduğunu da söyleyerek, tüm misafirleri tekrar tekrar Adıyaman’a davet etti. Başkan Özgün, yemeği organize eden Başkan Kutlu’ya da teşekkür etti.

MUHTARLAR, BİRLİK VE BERABERLİĞE HAYRAN KALDI

Manisa’dan gelen heyetten söz isteyen bir muhtar ise yaptığı konuşmada Adıyaman’da gördüğü manzaradan çok etkilendiğini ve gittiği her yerde bu manzarayı anlatacağını dile getirdi.

Daha sonra söz alan programın ev sahiplerinden olan Adıyaman Köy ve Mahalle Muhtarları Mesleki Dayanışma Derneği Başkanı Abdulkadir Geylani Taş, kendilerine her fırsatta destek veren, her sorunlarında çözüm üreten Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu’ya teşekkür ederek, “Allah herkese böyle bir başkan nasip etsin” diye konuştu. Başkan Taş ayrıca programa katılan tüm muhtarlara da teşekkür etti.

Son olarak bir teşekkür konuşması yapan Türkiye muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz, Adıyaman’a tekrar tekrar gelmelerini sebebini gördükleri sıcak ilgi ve güler yüz olduğunu dile getirerek, kendilerini davet eden Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu’ya teşekkürlerini sundu.